Дороговкази на велосипедних маршрутах: довідник

Велосипедна навігаційна система – це комплекс дорожніх знаків і/чи дорожньої розмітки, призначений направляти велосипедистів до їхніх пунктів призначення оптимальними маршрутами. Асоціація велосипедистів Києва підготувала рекомендації щодо велосипедних вказівників на основі двох порадників: Асоціації транспортників Північноамериканських міст (NACTO) та Alta Planning + Design.

Знаки, як правило, розміщують на тих точках велосипедних маршрутів, де має бути прийняте рішення: здебільшого на перетині двох або більше велосипедних шляхів і на інших ключових ділянках, що ведуть до велосипедних маршрутів або розташовані вздовж них.

Переваги

  • знайомлять користувачів із велосипедною інфраструктурою,
  • визначають найкращі маршрути до пунктів призначення,
  • долають «бар’єр недоступності» для недосвідчених велосипедистів,
  • знаки, що містять довжину пробігу і час, необхідний для досягнення пункту призначення, можуть допомогти зменшити схильність до перебільшення часу, що займає велосипедна подорож,
  • візуально вказують автомобілістам, що вони рухаються вздовж велосипедного маршруту і мають бути обережними,
  • пасивно рекламують велосипедну мережу, надаючи унікальні й послідовні зображення по всій області застосування.

Область застосування

  • уздовж усіх вулиць та/чи типів велосипедних шляхів, котрі є частиною велосипедної мережі,
  • уздовж коридорів з обхідними велосипедними маршрутами, щоб направити велосипедистів до потрібних їм пунктів призначення.

Велосипедні вказівники у Балтіморі, Меріленд, США. Джерело: Baltidome blog

Типи знаків

Підтверджуючі знаки

Мета: Вказують велосипедистам, що вони знаходяться на визначеному велосипедному шляху. Звертають увагу автомобілістів на велосипедний маршрут.

Інформація: Можуть містити пункт призначення та відстань/час до нього. Не містять стрілки.

Розміщення: Через кожні 400-800 метрів на позавуличних шляхах і через кожні 2-3 квартали уздовж велосипедних шляхів, на яких використовуються інші типи знаків (наприклад, у межах 50 метрів від знаку повороту або роздоріжжя). Мають бути розміщені після поворотів для підтвердження напрямку руху. Дорожня розмітка також може служити підтвердженням того, що велосипедист на бажаному маршруті.

      Берклі, Каліфорнія                           Чикаго, Іллінойс                                       Окленд, Каліфорнія

Джерело: NACTO

Знаки повороту

Мета: Вказують на місце повороту велосипедного шляху з однієї вулиці на іншу. Можуть використовуватись у поєднанні з дорожньою розміткою.

Інформація: Містять напрямки та стрілки.

Розміщення: На тій стороні перехресть, де велосипедні маршрути повертають (наприклад, де веломаршрут на цій вулиці припиняється чи не проходить крізь неї). Дорожня розмітка також може вказувати на те, що велосипедисти мають повернути.

Приклад Чикаго, Іллінойс MUTCD1

Джерело: NACTO

Знаки вибору

Мета: Позначають перехрестя двох або більшої кількості велосипедних шляхів. Інформують велосипедистів, що рухаються по відповідних маршрутах, про необхідний напрямок.

Інформація: Містять напрямки та стрілки. Відстані і час проїзду є не обов’язковими, але рекомендованими.

Розміщення: Збоку від перехресть перед з’єднанням з іншим велосипедним маршрутом. По маршруту для вказування на сусідні напрямки.

    Окленд, Каліфорнія                            Приклад                             Портланд Метрополітен, Орегон

Джерело: NACTO

Типи пунктів призначення

Дорожні вказівники можуть спрямовувати користувачів до різних типів місць призначення, у тому числі, до наступних:

  • Вулиці з велошляхами
  • Торгові центри
  • Станції громадського транспорту
  • Школи
  • Громадські центри
  • Місцеві та регіональні парки і стежки
  • Лікарні
  • Мости

Перед розробленням дороговказів може бути корисним розробити класифікацію пунктів призначення, щоб на її основі розмістити на знаках інформацію, котра є важливою для користувачів на цій території. Зокрема, складання рейтингу пунктів призначення може бути корисно для визначення фізичної відстані від об’єкту до знаку, що вказує на нього. Наприклад, першочергові напрямки (такі як центр міста) можуть бути вказані на дорожніх знаках за 8 кілометрів. Другорядні пункти призначення (такі як транзитна станція) можуть бути позначені на відстані до 5 кілометрів. Третьорядні напрямки (наприклад, до парків) мають більш локальний характер і можуть бути позначені на відстані до 1,5 кілометрів.

Рекомендації з проектування дороговказів на велосипедних маршрутах

Обов’язкові умови:

1. Дотримуйтеся посібника з уніфікованих засобів управління дорожнім рухом на вулицях та автомобільних дорогах (MUTCD), розділ 98.01 «Застосування і розміщення знаків». Вони містять висоту монтажу та відстань до краю проїзної частини. Додаткові стандарти та рекомендації розміщені у розділі 98.20 «Рекомендації щодо велосипедних дорожніх знаків»2.

Рекомендовані умови:

2. Знаки вибору мають бути розташовані перед усіма поворотами (поблизу перехресть) або роздоріжжями на велосипедному шляху.

3. Знаки вибору повинні містити пункти призначення, стрілки напряму та відстані. Час, необхідний для досягнення пункту призначення, надає велосипедистам додаткову інформацію і також може бути зазначений. Для розрахунку рекомендовано приймати швидкість велосипедиста 15 км/год.

4. На всіх знаках розміщуйте найближчі пункти призначення у верхньому рядку. Пункти призначення, які розташовані далі, можуть бути зазначені у другому і третьому рядках. Це дозволяє найближчим пунктам призначення «випадати» зі знаку, а дальнім об’єктам підніматись на знаку по мірі наближення велосипедиста. Для довших маршрутів краще вказати проміжні пункти, аніж розміщувати їх всі на одному знаку.

5. Знаки повороту мають бути розташовані на тій стороні перехресть, де велосипедні маршрути повертають.

6. Підтверджуючі знаки мають бути розташовані через кожні 400-800 метрів на позавуличних шляхах і через кожні 2-3 квартали уздовж велошляхів, що проходять по вулиці, а також на протилежному боці головної вулиці на перехрестях.

7. Рекомендується використовувати шрифт «Clearview Hwy», оскільки зазвичай саме він застосовується в США для ознайомлювальних знаків3.

Опціональні умови:

8. Знаки можна розташовувати на дотичних вулицях між велосипедним маршрутом і найближчим пунктом призначення.

9. Періодично уздовж велосипедних маршрутів можна розташовувати знаки з картами веломаршрутів. Це надасть користувачам додаткові зручності.

10. Звичайні знаки із позначенням назв вулиць уздовж веломаршрутів можуть бути перероблені ідентично до велосипедних знаків, щоб включити їх у веломаршрут.

11. Розташування дороговказів має обмежуватись спеціально призначеними для велосипедів маршрутами, оскільки рухатися на велосипеді іншими вулицями може бути складно чи небезпечно.

12. Дорожня розмітка4 може бути використана для підсилення знаків, що вказують маршрут та напрямки. Вона може бути корисна, якщо оглядовість знаків є малою (через рослинність чи припарковані авто), а також може допомогти велосипедистам рухатися через складні повороти і поліпшити рух за маршрутом.

13. Деякі системи дороговказів, як у Сан-Франциско та Денвері, використовують нумерацію маршрутів5. За стандартами і варіантами зверніться до розділу MUTCD 98.21 «Знаки на велосипедних маршрутах». Система нумерації маршрутів може не бути інтуїтивно зрозумілою для велосипедистів без карти або довідника.

14. Для велосипедних дороговказів немає стандартного кольору6. У розділі 1А.12 MUTCD встановлено загальні вимоги до кольорів позначень. Зелений колір використовується для головних напрямків. Це найпоширеніший колір велосипедних дороговказів у США, у тому числі тих, що включені в MUTCD. Позначення веломаршрутів може поєднуватися із надрукованою або онлайн картою. Багато інтернет-сервісів, таких як Google, зараз пропонують складання карт веломаршрутів, що можуть відрізнятись від позначених на місцевості. Міста, можливо, забажають розглянути такі досягнення технологій при плануванні програм позначення веломаршрутів.

Принцип розташування дороговказів різного типу. Джерело: NACTO

Дорожня розмітка

Дорожня розмітка може бути нанесена для підсилення знаків, що вказують маршрут та напрямки. У міських умовах дорожня розмітка часто буває більш наочною для користувачів маршруту. Особливо корисною вона може бути, коли оглядовість знаків є малою, наприклад, через рослинність чи припарковані авто. Також розмітка може допомогти велосипедистам рухатись через складні перехрестя.

У містах США, Портленді (Орегон), Берклі (Каліфорнія) і Міннеаполісі (Міннесота) експериментували з дорожньою розміткою. У Берклі і Міннеаполісі застосували великий трафарет, що займає майже всю смугу руху, і позначає вулицю як «велосипедний бульвар». У Портленді спершу використовували систему малих кіл та стрілок, однак після того, як були застосовані і набули широкого поширення смуги для спільного руху, більшість велосипедних бульварів було модернізовано більшою за розміром розміткою. У Портленді, до того ж, у якості засобу маркування смуги для спільного руху застосували штрихи розмітки, що повертають у призначеному напрямку.

Приклад дорожньої розмітки для смуг спільного руху, Остін, Техас. Джерело: NACTO

Обслуговування

Велосипедні знаки потребують такого ж обслуговування, як й інші дорожні знаки, і періодично мають замінюватись через зношування. У містах має проводитись загальна інвентаризація із зазначенням місць розташування і терміну служби велосипедних дороговказів, що дозволить включити їх у будь-яку діяльність з управління активами. Обслуговування дорожньої розмітки охоплює і розмітку смуг для спільного руху.

Переклад: Ліна Гасенко

Редагування та схема: Ірина Бондаренко. Для Асоціації велосипедистів Києва.

1 Посібник з уніфікованих засобів управління дорожнім рухом на вулицях та автомобільних дорогах (MUTCD), знак D1 ‒1
2 Рекомендації надані відповідно до вимог США. В Україні рекомендовано дотримуватися вимог Державних будівельних норм і ДСТУ «Дорожні знаки» у частинах, які визначають розміри знаків, висоту розміщення тощо.
3 Йдеться про знаки типу guide sign” (США). В Україні рекомендується використовувати шрифти, затверджені у ДСТУ «Дорожні знаки».
4 Йдеться про дорожню розмітку для велосипедистів, затверджену в MUTCD (США).
5 В Україні наразі не використовують нумерацію веломаршрутів, тому цю рекомендацію можна пропустити.
6 Стандартний колір для велосипедних дороговказів не визначений також в Україні.

У вашому місті сталася велосипедна подія?
Ви хочете поділитися велосипедною інформацією з містами України?
Публікуйте новини на сайті Українського інформаційного центру велотранспорту!
Надсилайте інформацію на адресу ye.kravchenko@gmail.com з поміткою “Новина для Інфоцентру”

Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Український інформаційний центр велотранспорту © 2023 All Rights Reserved